Choć sam mam raczej przeciwny problem – ile bym nie zjadł, błyskawicznie wracam do standardowej wagi, artykuły o efekcie yoyo przy odchudzaniu widzę na każdym kroku. Nic dziwnego, że zajęli się nim naukowcy. Co odkryli – o tym 51. odcinek Świata w trzy minuty.
Efekt yoyo. Czyli – mamy nadwagę, przechodzimy na dietę, nadwaga spada, ale po jakimś czasie wracamy do oryginalnej masy, albo – co gorsza – przybieramy ciut więcej, niż mieliśmy na początku. Skąd to się bierze?
Naukowcy i dietetycy od dawna zastanawiają się nad problemem powracającej nadwagi. Obarczali winą dietę czy geny, teraz próbują podejść do tej kwestii od innej strony. Od razu zastrzegam, że badania prowadzono na myszach – więc niekoniecznie mają bezpośrednie przełożenie na ludzi.
Naukowcy wyselekcjonowali myszy, które mają problem z efektem yoyo. Po przejściu na dietę, ich waga i funkcjonowanie układu trawiennego wracały do normy, po czym nadwaga wracała. Dokładne badania wskazały, że obecne w organizmach myszy dwa związki chemiczne z grupy flawonoidów, odpowiedzialne za sygnalizowanie, że trzeba wydzielać więcej ciepła, a nie zbierać tłuszcz, ulegały degradacji w otyłych organizmach. I gdy było ich za mało, organizm nie otrzymywał sygnału o konieczności pozbycia się tłuszczu.
W ramach eksperymentu, uzupełniono pokarm myszy o brakujące związki. I kiedy było już ich tyle, ile być powinno – problem powracającej otyłości zniknął.
Jak wspomniałem we wstępie, eksperymenty przeprowadzono na myszach. To oznacza, że ich wynik niekoniecznie przełoży się bezpośrednio na ludzkie organizmy. Nasz organizm może działać trochę inaczej, może na przykład reagować na inne związki związane z regulacją poziomu tłuszczu. Jednak nie ma się co zniechęcać, bo badania trwają dalej i może doczekamy się leków naprawdę ułatwiających walkę z efektem powracającej nadwagi.
A na razie mamy na świecie więcej osób z nadwagą niż z niedowagą. Średnio jeden na dziesięciu mężczyzn i jedna z siedmiu statystycznych kobiet ma już BMI większe od 30, a liczba otyłych wzrosła ponad sześciokrotnie w ciągu ostatnich czterech dekad. Ogromnym problemem jest nie estetyka, lecz cały szereg dolegliwości zdrowotnych związanych z nadwagą – i dlatego warto uważnie przyglądać się wszystkim badaniom, których efekty mogą pomóc osobom odchudzającym się.
Źródła: